Mokre dłonie

Mokre dłonie to nieprzyjemna i krępujaca dolegliwość. Przydarzyła się chyba każdemu – szczególnie w czasie stresujących czy też emocjonujących momentów lub w okresie upałów.
Jednak w sytuacji kiedy pocenie się rąk występuje stale oraz jest bardzo nasilone, może w sposób szczególny utrudniać normalne funkcjonowanie, np. codzienne kontakty z innymi ludźmi.

Nadmierne pocenie się, którego efektem są mokre dłonie, może być objawem niektórych chorób, takich jak choćby nadczynność tarczycy czy też cukrzyca. Często jest powodem kompleksów, a nawet depresji.

Czemu moje dłonie są wiecznie mokre?

Pocenie się służy prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu, gdyż pomaga regulować ciepłotę ciała.
Najczęściej pocimy się podczas ćwiczeń fizycznych czy też w upalne dni. Zdarza się jednak, że nasze dłonie są nieustannie mokre. Dzieje się tak dlatego, że gruczoły potowe mają zawyżoną, wręcz przesadną aktywność. Zjawisko to nazywa się hiperhydroza. Przyczyny takie stanu są różne.

Za wydzielanie potu przez gruczoły potowe odpowiedzialny jest autonomiczny układ nerwowy, którego działanie jest niezależne od woli człowieka. Znajduje się głównie na dłoniach, stopach i pod pachami.

Większość osób ma mokre dłonie z powodu stresów dnia codziennego. W przypadku około połowy osób nadmierna potliwości uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi, a te mogą być także dziedziczne.

Sytuacje z mokrymi dłońmi zaczynają się już od wczesnego dzieciństwa, przy czym skala problemu może ulegać nasileniu w okresie dorastania.
Z potliwością dłoni najczęściej mamy do czynienia na wewnętrznej stronie rąk. Dłonie są wilgotne, często też zimne, co sprawia że czujemy się niekomfortowo. Tracimy przez to poczucie pewności siebie. Wielu z nas zakrywa mokre dłonie po to, by nikt nie zauważył, że są mokre od potu, a ten dosłownie spływa z dłoni.

Jak (wy)leczyć mokre dłonie?

Walkę z tą jakże uporczywą i niekomfortową dolegliwości, jaką są wiecznie zimne i wilgotne dłonie warto rozpocząć od wyeliminowania z swojej diety ostrych przypraw, a mianowicie: chilli, ostry pieprz czy też ostra papryka.

Obfitemu poceniu – nie tylko w okolicy dłoni czy pach – pomaga pita
w ogromnych ilościach (mocna!) kawa, nadmierne spożywanie słodyczy, mięsa czy też czosnku.

Rekomendujemy także, byś wyeliminował z diety posiłki ciężkostrawne
i obciążające organizm. Musi sobie z nimi jakoś poradzić i dlatego też się poci.
Co wieczór zaparzaj sobie i wypijaj szklankę naparu z szałwii, która ogranicza potliwość. Podobne działanie ma herbata z pokrzywy. Najlepiej oczywiście jeśli napój będzie przygotowany ze świeżych czy też suszonych liści ziół.

Do walki z dolegliwością mokrych dłoni mogą być także pomocne nowoczesne kosmetyki. Są bezwonne, nie plamią ubrań i szybko się wchłaniają.

Skutecznym preparatem jest Antidral. To bezwonny i zupełnie bezpieczny dezodorant w kulce. Dzięki wysokiemu stężeniu chlorku glina, wpływa na zmniejszenie aktywności gruczołów potowych.
Pomógł już wielu osobom w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp czy też pach. Ma przedłużony czas działania, więc nie należy go stosować codziennie.
Antidral należy wcierać we wnętrze dłoni, skóry pod pachami przed pójściem spać, kiedy gruczoły potowe są mniej aktywne i może rozpocząć się proces jego aktywacji.